Transport kombinowany - co to jest i na czym polega?

  1. Home
  2. Blog
  3. Transport kombinowany - co to jest i na czym polega?
Opublikowano: 04.02.2025
Kategoria:
28 min czytania
715 (1)

Transport kombinowany to zaawansowany system logistyczny, który łączy przewóz towarów między punktem nadania, a punktem odbioru w oparciu o jeden dokument przewozowy, w tej samej jednostce ładunkowej, która w ruchu dalekobieżnym przewożona jest koleją lub statkiem, a jej dowóz i odwóz odbywa się transportem drogowym na możliwie jak najkrótszym dystansie. Kluczowym założeniem tej metody jest minimalizacja kosztów oraz negatywnego wpływu na środowisko, przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej efektywności logistycznej.

 

Transport kombinowany, a intermodalny i multimodalny

 

Pojęcie transportu kombinowanego często błędnie używane jest jako synonim transportu multimodalnego czy intermodalnego, warto więc zaznaczyć różnice pomiędzy nimi.

  • Transport multimodalny jest pojęciem najszerszym i obejmuje transport ładunku od punktu nadania do punktu przeznaczenia z wykorzystaniem co najmniej dwóch gałęzi transportu w oparciu o jeden dokument przewozowy.
  • Transport intermodalny jest zawężeniem transportu multimodalnego i oznacza transport ładunku w tej samej jednostce przewozowej, w oparciu o jeden dokument przewozowy, przy wykorzystaniu różnych gałęzi transportu, ale bez przeładunku samego towaru na całej trasie przewozu.
  • Natomiast omawiany tutaj transport kombinowany, zgodnie z przedstawioną na początku artykułu definicją, jest zawężeniem transportu intermodalnego, ponieważ zakłada wykorzystanie różnych gałęzi transportu, gdzie odcinki początkowe i końcowe realizowane są transportem drogowym na możliwie najkrótszym dystansie, natomiast główna część trasy odbywa się bardziej efektywnymi i ekologicznymi środkami transportu, takimi jak kolej lub transport wodny.

 

Główne zalety transportu kombinowanego

 

Transport kombinowany łączy efektywność ekonomiczną z elastycznością operacyjną, oferując liczne korzyści:

  1. Redukcja kosztów logistycznych – wykorzystanie kolei lub transportu morskiego na długich dystansach pozwala obniżyć koszty w porównaniu z transportem drogowym.
  2. Zminimalizowanie emisji CO2 – pociągi i statki generują znacznie mniej zanieczyszczeń niż transport drogowy, co czyni tę metodę bardziej przyjazną środowisku.
  3. Elastyczność operacyjna – możliwość łączenia różnych środków transportu ułatwia dostosowanie usługi do indywidualnych potrzeb klienta.
  4. Bezpieczeństwo ładunków – zmniejszenie liczby przewozów drogowych minimalizuje ryzyko uszkodzeń w wyniku wypadków czy trudnych warunków drogowych, a wykorzystanie jednej jednostki ładunkowej obniża ryzyko uszkodzenia towarów przy przeładunkach.
  5. Odciążenie infrastruktury drogowej – przewóz dużej części ładunków koleją lub statkami zmniejsza zatory na drogach i poprawia płynność transportu.

 

Przykłady transportu kombinowanego

 

System transportu kombinowanego znajduje zastosowanie w wielu branżach, takich jak:

  • przemysł ciężki – przewóz maszyn, elementów stalowych czy materiałów budowlanych;
  • handel międzynarodowy – transport produktów konsumpcyjnych w kontenerach;
  • logistyka specjalistyczna – przewozy ładunków ponadgabarytowych, towarów niebezpiecznych czy wymagających szczególnych warunków.

 

Nasze usługi w ramach transportu kombinowanego

 

W Expolco oprócz transportu kombinowanego, oferujemy pełen zakres usług, takich jak:

 

Dlaczego warto wybrać Expolco?

 

Współpraca z nami to gwarancja kompleksowej obsługi na każdym etapie przewozu. Zapewniamy optymalizację trasy oraz kosztów transportu, dostosowując rozwiązania logistyczne do indywidualnych potrzeb. Profesjonalnie zajmujemy się dokumentacją celną i logistyczną, co pozwala na sprawne i bezproblemowe przeprowadzenie całego procesu. Dodatkowo, dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu, gwarantujemy terminową realizację dostaw. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak transport kombinowany może usprawnić funkcjonowanie logistyki Twojej firmy!

Poprzedni artykułPoprzedni artykułNastępny artykułNastępny artykuł
Kategorie
Transport multimodalny - co to jest, jakie ma zalety i wady? Proces spedycyjny w transporcie morskim - krok po kroku Transport FCL - co to jest?
Podobne artykuły

Transport intermodalny

Logistyka morska - co to jest i na czym polega?

Czym jest fracht morski i na czym polega?

Zapytanie ofertowe
Close
Administrator danych: Expolco Transped Sp. z o.o., ul. Indyjska 13, 81-336 Gdynia. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań o charakterze marketingu bezpośredniego za pośrednictwem wybranego przez Państwa kanału uzyskania informacji, co stanowi realizację prawnie uzasadnionego interesu administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Więcej szczegółów dotyczących przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo w Polityka prywatności.
Anuluj